Z SERca do podhalańskiego mleka

 

Logotypy Małopolska, Zasmakuj w Małopolsce, Fundacja Rozwoju Regionu Rabka

Z SERca do podhalańskiego mleka – szkolenie z wyrobu oscypka, bundzu i krowiego sera podpuszczkowego

Od 1 czerwca do 31 października 2024 r. realizujemy zadanie publiczne pt. Z SERca do podhalańskiego mleka – szkolenie z wyrobu oscypka, bundzu i krowiego sera podpuszczkowego finansowane ze środków Województwa Małopolskiego w ramach zadań prowadzonych w obszarze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury u dziedzictwa narodowego pn. Zasmakuj w Małopolsce.

Ideą zadania jest upowszechnienie tradycji naszego regionu w zakresie wytwarzania tradycyjnych serów podhalańskich – oscypka, bundzu i krowiego sera podpuszczkowego, a celem – organizacja trzech szkoleń z wyrobu tychże serów oraz nagranie filmu-reportażu z procesu ich produkcji , a także prezentacja historycznych eksponatów służących m.in. do produkcji serów oraz eksponatów, zapisów i dokumentacji fotograficznej rozwoju pasterstwa i przerobu mleka na Podhalu.

Szkolenia, cieszące się dużym zainteresowaniem, podczas których osoby zainteresowane sztuką serowarstwa, rolnicy i pasjonaci kulinarni mieli możliwość samodzielnego wytworzenia sera pod czujnym okiem doświadczonego bacy oraz serowara-pasjonata odbyły się w dniach 09-11 września br.


W dniach 09.09.-11.09.2024 r. w pomieszczeniach administracyjnych Muzeum im. Wł.Orkana w Rabce-Zdroju przy ul. Sądeckiej 6 odbywały się szkolenia w ramach realizowanego przez Fundację Rozwoju Regionu Rabka projektu " Z SERca do podhalańskiego mleka - szkolenie z wyrobu oscypka, bundzu i krowiego sera podpuszczkowego. Udział we wszystkich szkoleniach był bezpłatny dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach konkursu "Zasmakuj w Małopolsce". Szkolenia te były skierowane głównie do osób zainteresowanych sztuką serowarstwa, w tym rolników, producentów mleka, a także pasjonatów kulinarnych.  Podczas szkoleń Pan Wojciech Kusiak dokonał prezentacji zachowanych w muzeum eksponatów, zapisów i dokumentacji zdjęciowej rozwoju pasterstwa i przerobu mleka na Podhalu. Uczestnicy szkoleń poznali techniki produkcji serów i zdobyli niezbędną w tym zakresie wiedzę dzięki bacy Wojciechowi Komperdzie ze Szczawnicy, pod którego czujnym okiem adepci tradycyjnego serowarstwa zgłębiali wiedzę na temat wytwarzania tradycyjnych serów. Szkolenie miało aspekt praktyczny gdyż dla uczestników było przygotowanych 10 samodzielnych stanowisk a także zapewniono świeże mleko owcze i krowie. Na zakończenie szkolenia, każdy z uczestników zabrał ze sobą zrobiony przez siebie ser.

Film ze szkolenia z wyrobu oscypka, bundzu i krowiego sera podpuszczkowego

Dokumentacja fotograficzna z wydarzenia 😊

 

Status: Zakończony Z SERca do podhalańskiego mleka

Informacje podstawowe

202 odsłon

Poleć to dalej!

load

Jesteś sobą, a My dla
Ciebie – poznaj nas :)